Jpeg„Roste to na poli a je to žlutý, ale řepka to není.“ Těmito slovy začíná facebookový příspěvek jedné všímavé občanky, které neušlo, že na polích kolem hřbitova se děje „přinejmenším něco podivného“. Podobně jako před pár lety na žákavské louce, tak i v letošním roce dochází k záhadnému žloutnutí plodiny pěstované na hřbitovních lánech, a to bez jakéhokoli dostupného vysvětlení situace. Pokusili jsme se tedy přijít celé věci na kloub.
Nejprve jsme oslovili nejmenovaného nezvěstického záhadologa a odborníka na paranormální jevy. Je možné, aby klasicky zasetá a vzešlá plodina sama z ničehož nic takto „odešla“?

„Samozřejmě, že ne. Vzhledem k tomu, že hned vedle roste obilovina, která je úplně normálně zelená a daří se jí, toto nebude přirozený jev. Řekl bych, že je možné, že nám dává znamení jakási mimozemská civilizace. Teď je jen na nás, zda se této zprávy chopíme a pokusíme se ji rozluštit – je totiž velmi špatně čitelná vzhledem ke kompaktnosti zabarvení celého porostu. Navíc do něj už vjeli zemědělci a je tedy možné, že už důležité odkazy ve zprávě poničili koly traktorů a disky na secí kombinaci.“

Protože mezi poli vede státní silnice, samozřejmě jsme nenechali stranou ani variantu, že jde o vliv dopravy na ní. To ale vyloučil oslovený dopravní expert: „Doprava vedená po této komunikaci zcela určitě nemůže ohrozit takto rozlehlou plochu. Dalo by se o tom uvažovat, pokud by toto poškození bylo ve vzdálenosti do max. deseti metrů od silnice, ale v tomto rozsahu už silniční ruch nemá na přilehlé plodiny žádný vliv. Ovšem je možné, že jde o nějaké poznávací znamení převaděčů uprchlíků, kteří se tímto snaží vymezit místa, kde se uvažuje nebo pracuje na vzniku uprchlických táborů (o této skutečnosti už redakce VT informovala).“

Vyjádření odborníka na mezilidské vztahy a uprchlickou situaci se nám získat nepodařilo.

Je tak docela možné, že plodina na poli zašla s jistou pomocí herbicidního přípravku zcela cíleně a plánovaně. Bohužel jsme do uzávěrky článku neměli možnost kontaktovat ani agronoma zemědělského podniku Alimex, tudíž i tato varianta zatím zůstává nezodpovězena. O případném dalším vývoji situace vás samozřejmě budeme informovat.