Ve středu 22. 11. 2017 do naší obce zavítal fotograf a cestovatel Pavel Svoboda. Udělal si mezi svými dalšími a hlavně delšími cestami čas a přijel se s námi podělit o své zážitky.

Početné publikum, které se sešlo v zasedačce nezvěstické „Chovatelny“ mělo možnost vyslechnout si působivou formou podané zážitky z dlouhé cesty a shlédnout unikátní fotografie a videa pořízená na cestě z Moskvy do Vladivostoku s odskočením do Mongolska.

Vyprávění bylo plné zajímavostí například z mongolské gastronomie. Pro nás Středoevropany je mongolská kuchyně téměř nepoživatelná. Například čaj – ten se nesladí, ale solí a když vychladne, nedá se pít, protože se k jeho přípravě používá máslo, a on prostě ztuhne.

Další zajímavostí byla skutečnost, že ve vlacích Transsibiřské magistrály (Moskva – Vladivostok – 9288 km) je zakázáno pití alkoholických nápojů. Když dokonce průvodčí vidí, že si někdo nese do vlaku alkohol, zabaví mu ho a vrátí až v cílové stanici.

K vidění byly také krásné fotografie – například z pouště Gobi, nebo jezera Bajkal.

70 minut přednášky uteklo jako nic a návštěvníkům nezbývá než doufat, že se někdy dočkají dalšího zajímavého vyprávění a krásné podívané mapující další cesty pana Svobody.