Tak, jako to bývá zvykem, se na 1. adventní neděli, přesněji 27.11.2022 rozsvěcel vánoční strom před naší základní školou. Letos se tak po dvou letech opět konala sláva v takové podobě, jako každý rok před tím, samozřejmě taky s tradičním jarmarkem.
Ten probíhal již od 15 hodin, a to jak v jídelně, tak i venku na nádvoří. Jídelna byla plná trhovců, čili na výběr toho příchozí měli opravdu dost a věřím, že domů s prázdnou neodcházeli. Na nádvoří se pak chystalo to nejhlavnější – a to přípravy na večerní vystoupení žáků ZŠ, kteří si přichystlali již tradiční vystoupení. Začalo to v 17 h, kdy starosta obce Lukáš Karkoš řekl pár slov úvodem a pak již nechal prostor žákům. A jak se výše píše, že se slavnost konala ve stejné podobě, jako kdykoli před třemi a více lety, tak to vlastně není až taková pravda. Letos došlo na jisté organizační změny, přesněji na to, že se stromek nerozsvěcel před vystoupením dětí, ale až po něm. Důvod? Jdeme s dobou. V okolních obcích se strom rozsvěcí také až po programu. V Milínově na tuto metodu teda přešli až letos a to z docela jiných důvodů – uprostřed vystoupení za námi zvukaři přišel starosta s tím, že zapomněl na tu nejdůležitější věc-rozsvítit stromek.
Celé představení trvalo cca 25 minut. Po jeho skončení k nám opět promluvil starosta, tentokráte již s poněkud delším projevem, kde připomněl výročí 120 let naší základní školy, které nás čeká příští rok. Dále mluvil o původu stromku – z toho jsme se dozvěděli, že pochází od vodojemu z Varty. Nakonec svého povídání si jako tradičně nechal přání všeho dobrého do dalších dní. Po něm si mikrofon převzal nový ředitel školy Jan Skalák, pro něj bylo toto rozsvícení první ve funkci ředitele školy. Přesněji první oficiální… Ten nám také popřál pěkné svátky a šťastný vstup do nového roku. A jak on sám tvrdil, jeho projev nebyl příliš dlouhý.
Slavnostní zakončení proběhlo poměrně neočekávaně, protože o něm v průběhu vystoupení nikdo nehovořil, ale naplánované bylo přesně na vteřinu. Jakmile zazněla klasická věta „Petře, roužni!“, což bylo přibližně v 17:31 SEČ, začala se z reproduktorů linout známá melodie písně od mistra Karla Gotta – Adeste fideles pastores. Přesně po 15 vteřinách začal v kostelní věži zvonit malý zvon, který rozhoupal a zvonil na něj až do konce pan Ladislav Hach. Tím ale zakončení nekončilo! Přesně 32 vteřin po rozeznění malého zvonu se přidává ještě velký zvon, který bývá slyšet jen párkrát do roka. Na něj jsem zvonil já. Po třech minutách pouštíme provaz, písnička již nezní, poslední hluboké tóny z velkého zvonu vycházejí z kostelní věže, ještě jeden, ještě a tenhle byl poslední… Poslední úder a pak se na nádvoří opět spustil ruch, který je pro takovouhle akci již běžný a bez něj by to ani nebylo ono.

Všem, kteří se na akci podíleli patří velké poděkování jak z naší strany, coby technického zajištění, tak i ze strany OÚ Nezvěstice. Věřím, že se zanedlouho zase společně sejdeme, třeba na té oslavě 120 školy, jak říkal starosta.