Mám ráda kulturu, jsem vesměs kulturní člověk, ráda se podívám na film, procítím i operety zpívané v sokolovně, miluji knižní kulturu, ráda tančím, ale co mám ze všeho nejraději, to je vyprávění.

A ještě bonusově vyprávění s obrázky. To mě fakt pohladí po duši.

A tímto píšu pochvalu. Jak může být veliká pochvala? 219 krát větší než Česká Republika? Je to dostatečně velká pochvala? Od mého srdce ano.

Když se blížil datum dnešní kulturní akce, zajistila jsem si hlídání, protože kultura přestává býti kulturou, pokud se musíte krájet na menší celky a v jednu chvíli se věnovat několika věcem najednou.

Přichystala jsem se duševně, protože koncentrovaný člověk lépe nasaje vyprávění do svého nitra a vyrazila do světa. No do světa, ono stačilo sejít z varteckého kopce, popojít pár kroků přes řeky, přes ves a pohodlně se uhnízdit u chovatelů, rozvalit se tam na židli. Pozdravit při hnízdění pár známých a při příjemné hudbě tiše vyčkávat tu kulturní chvíli.

Jako doplněk kulturního prožitku, považuju dobrou kávu a sušenku, která pohladí jinou část našeho nitra.

Když se v sále setmí, aby návštěvnický zrak přivykl danému cíli, najdu si nejpohodlnější posez na židli a zaposlouchám se do vyprávění. Okolní svět tímto přestal existovat.

A že dneska bylo povídání luxusní, hřejivé i mrazivé, místy vtipné a kouzelné, turisticky zcestovalé. Pan Svoboda povídal tak, že jsem cítila mráz na nose, cítila jsem vítr ve tváři, písek se mi přesýpal v dlaních, prožívala jsem túry a jako bych spala ve stanu pod miliardou hvězd hned vedle jejich stanu. Popravdě jsem záviděla jeho přítelkyni, že tam byla také a já jako milovník cestování jsem žíznila po dalekých cestách, jen jsem viděla obrázky z nich pořízené. Hltala jsem každý okamžik povídání a dnešní kulturu jsem prožívala tak, že jsem si okamžiky z nich ládovala do kapsy, abych je v okamžicích smutku mohla zase vyndávat a tajně k nim čichat a prožívat je znovu.

Velmi se mi líbí výběr kultury tohoto typu, jsem gurmán a tak si prostě vybírám pro svoji duši to nejlepší. A kulturní počin dnešního dne dostal pět hvězdiček ze čtyř v kategorii špičková duševní gastronomie.

Za symbolický poplatek jsem dostala velikou dávku informací, krásy, zážitků a emocí.

Těším se na další kulturní zážitek, protože jsem si jistá, že ruka, která kulturní zážitky z nepřeberného množství vybírá, se nikdy nezmýlí a vybere pro mě jen to nejlepší.

A tak mám připravený diář, abych zapsala den, kdy budu potřebovat hlídání.

                                                                                                                                             Apolena