V úterý, 27. listopadu se v areálu chovatelů uskutečnila přednáška o cestování Pavla Svobody po Nepálu.

Tato cesta navazuje na jeho loňskou, kdy nám vyprávěl o výpravě z Ruska do Mongolska. Během cesty se museli vypořádat s cestami v hromadných linkových autobusech, které jedou krokem. Na některých úsecích se jede hromadným Jeepem. Pasažérů musí být třináct, takže se někdy čeká i týden, než kolem půjde člověk, který pojede stejnou cestou. Někdy to tedy někteří nevydrží a zakoupí lístek pro třináctou osobu, aby se mohlo jet. Při poslední jízdě autem si objednali soukromý Jeep, aby vůbec stihli v termínu vyjít do hor. Díky tomu byla jedna stopařka velmi překvapena, protože čekala, že další auto pojede někdy až za týden. Ano, tam se opravdu čeká minimálně týden, aby se lidé někam dostali.

Když konečně urazili několik kilometrů pěšky, narazili na domek, ve kterém bydlela jedna rodina. Obyvatelé je s radostí přivítali a po několika chvílích se žena v domku zeptá, odkud vlastně jsou. Pan Svoboda řekne samozřejmě z Čech. A paní odpoví: „To je ale náhoda. Včera tu byla moje sestra a ta je z Čech. Možná ji ještě potkáte.“

Toto tvrdili skoro všichni a nakonec ji opravdu potkali. Všechny rodiny, co vlastnily tyto domky, jsou příbuzní.

Velice zajímavý je i způsob, kterým topí v kamnech: na co řezat dřevo, když uhoří…

Takto procházeli Himaláje, došli až skoro k Mount Everestu (všichni muži žijící v blízkosti Everestu říkali: „Já už mám asi tři Everesty…“) až došli do cílového města. Tam vykoupili skoro všechny restaurace a veškeré jídlo. Protože chvílemi po cestě 1500 metrů vyšli nahoru a dalších 1600metrů sešli dolů.

I když na cestě strávili 7 měsíců a k tomu je jednou vykradli, zdálo se, že to bylo jen pár týdnů.

Přednáška se ovšem vydařila a i pan Svoboda si atmosféru tohoto večera vychvaloval.